Skip Navigation 1 - Home Page| 2 - What's new| 3 - Site map| 4 - Search| 6 - Help| 7 - Complaints Procedure 8 - Terms and conditions| 9 - Feedback form| 0 - Access key details|

Milton Bryan Church

Milton Bryan church Jan 2007
St.Peter's Church in February 2007 

This church was a simple Norman structure with a chancel, nave and small timber bell turret, with a 15th century east window, windows in the nave and doorways in chancel and nave. Then the Inglis family acquired the Milton Bryan Estate through marriage in 1784. The first major alterations took place in 1826 in memory of Sir Hugh Inglis, who had died in 1820, by his son Sir Robert Harry Inglis. A north transept was built and a family chapel over a vault, the architect seems to have been Sir Robert Smirke. A new tower and a porch were built in 1840-1841, designed by Lewis Nockalls Cottingham, the west window was reopened and a new west front gable were added.

Z49-696 Milton Bryan church about 1820
St.Peter's Church about 1820 [Z49/696]

Ten years later a south transept was added at Sir Robert Harry Inglis' expense, after his death a stained glass window was installed in the north transept in 1857. Lady Paxton gave a stained glass window in 1867 in memory of her husband Sir Joseph, architect of the Crystal Palace, who was born in the village (he is buried at Edensor [Derbyshire] on the Chatsworth estate where he had lived and worked for much of his life).

Most of the notes on the structural history of the church can be found in greater detail in Bedfordshire Historical Record Society Volume number 77 of 1998 Bedfordshire Churches in the Nineteenth Century: Part II: parishes H to R, put together by former County Archivist Chris Pickford from numerous sources some held by Bedfordshire & Luton Archives & Records Service and some held elsewhere or published.

west window Aug 2007
west window dedicated to Joseph Paxton - Aug 2007

From 1928 to 1960 Milton Bryan shared an incumbent with Battlesden with Potsgrove. Since 1960 Milton Bryan has shared an incumbent with Eversholt and, since 1979 Woburn and Battlesden with Pottesgrove; the parishes remain independent with their own parochial church councils, churchwardens and services.

Milton Bryan Church interior looking East Aug 2007
Interior looking east in Aug 2007

List of Rectors:

- William de la Merke - 1222 [clerk.];
- Peter de Gauth;
- John le Bretoun - 1294 [capellanus, on resignation of Peter de Gauth];
- Richard de Cudington;
- Elyas de Eyton - 31 Oct 1307 [acolite, on resignation of Richard de Cudington];
- Peter de Hasfold - 24 Mar 1308 [capellanus, on resignation of Elyas de Eyton];
- Roger;
- Thomas de Yevele - 11 Apr 1340 [clerk, on death of Roger];
- Robert Coleman - 13 Mar 1349 [of Wobourne, acolite, on resignation of Thomas de Yevele who is beneficed in Diocese of Wigorn];
- Richard de Carlton - 4 Apr 1350 [priest, on resignation of Robert de Wobourne];
- Roger Alayn - 16 Feb 1355 [priest, on resignation of Richard de Carlton];
- John;
- John Smyth - 13 Mar 1361 [on death of John];
- Robert Spaldyng - 4 Apr 1379 [priest, on resignation of John Smyth, exchanged to Graveley Rectory];
- Thomas Bryan - 6 Jun 1384 [priest, on resignation of Robert Spaldyng, exchanged to Watelington Vicarage];
- John Salford - 7 Mar 1389 [Rector of Heylesdon, diocese of Norwich, on exchange with Thomas Paige];
- Philip Montgomery - 19 Nov 1393 [Rector of Northshobury. Diocese of London, on exchange with John Salford];
- William Curteys - 29 Jan 1394 [Vicar of Sutton atte Hone, on exchange with Philip Montgomere];
- John Walrond - 17 Mar 1405 [priest, on resignation of William Courteys];
- William Julian - 28 May 1444 [priest, on resignation of John Walron, exchanged to Weston Chantry];
- John Amys - 5 Nov 1449 [priest, on death of William Jelyon];
- Thomas Lee - 16 Mar 1480 [M.A., on death of John Amys];
- Edward Almere - 10 Apr 1502 [L.L.B., priest, on death of M. Thomas Lee];
- William Fossey - 3 Oct 1528 [M.A., on resignation of M. Edward Almere];
- Richard Hayward - 12 Jun 1554;
- John Ramridge - 1556;
- George Edwardes - 10 Mar 1558 [clerk; buried 2 May 1561];
- Christopher Holmes - 30 Jan 1561 [clerk, on death of last incumbent];
- Vincent Juke - 28 Oct 1572 [clerk; presented on petition of Sir Humphrey];
- Edmund Bicknolde - 8 May 1573;
- Thomas Collyns - 9 Apr 1577 [M.A., clerk, presented on resignation of Edmund Bicknolde on petition of Mr Nudigate. Value £11];
- William Ballow - 24 Sep 1604 [M.A., on death of last];
- William Lewes - 12 Mar 1618;
- Charles Wynne - 3 Jul 1622 [M.A.];
- Robert Lambe - 8 May 1661[clerk];
- Theophilus Judd - 6 Jul 1702 [A.M., on death of last incumbent];
- William Capell - 23 Nov 1710 [M.A.];
- Richard Reddal - 18 Jan 1764 [clerk, on death of WIlliam Capell];
- John Morris - 21 Apr 1766 [B.D., on death of Richard Reddall];
- John Sandys - 10 Jul 1798 [junior, clerk, on death of last incumbent];
- William Mansfield - 20 Feb 1811 [clerk, on death of last];
- George Stewart Whitlock - 31 Mar 1854 [B.A., on death of last incumbent];
- William James Havart - 29 Nov 1865 [M.A., on cessation of G S Whitlock];
- Henry Cobbe - 3 Nov 1866 [M.A., on death of W J Stewart];
- William Wing Carew Baker - Oct 1886;
- John Parr - Nov 1896;
- William Nevitt Westmore - May 1928 [with Potsgrove];
- Arthur Arnold Carter - Sep 1930 [with Potsgrove];
- Garnet George Stapylton Kenyon - Oct 1946 [with Potsgrove];
- William George Dean Pitt Mercer - 1960;
- Henry John Smith - 1969;
- Raul Richard Miller - 1979;
- James Alan Heslop - 1999;
- Stephen W.Nuth - 2004

It is interesting to note that one of these men, John Smyth, was a felon. He was outlawed a full three times. The first occasion was when he, along with a number of other men, was outlawed in 1379, as noted in volume XLI of the Bedfordshire Historical Records Society series as translated by R.F.Hunnisett. This was because of "divers contempts and trespasses against the form of the statute of which they were indicted". He was pardoned later that year when he surrendered and entered Bedford Gaol. He was again outlawed at some point and pardoned in 1381, again about a trespass. His final outlawry was in 1380 for non payment of a debt of £20 (a very large sum indeed) and he was pardoned in 1382 having surrendered himself and entered the Fleet prison in London.